Skip to content

APIE SUBSTRATUS

DURPIŲ SUBSTRATAI: Į KĄ VERTA ATKREIPTI DĖMESĮ?

Augalams daiginti ir auginti naudojamos ne natūralios, o perdirbtos durpės su atitinkamu pH , trąšų ir kitų komponentų kiekiu. Tokie substratai yra veiksmingiausia auginimo terpė – gerai išlaiko drėgmę, yra purūs, lengvi, poringi, juose augalams patogu leisti šaknis.

Substratai, kurių sudėtyje yra tamsios durpės, turi daugiau huminių ir fulvo rūgščių, todėl labiau stimuliuoja augalų šaknų vystymąsi, taip pat tamsios durpės geriau sulaiko drėgmę ir maistines medžiagas.

Daigų auginimui reikia rinktis smulkios struktūros substratus, priklausomai nuo klimatinių sąlygų, technologijos ir auginamų augalų, geriausia rinktis mišinį su tamsiomis bei šviesiomis durpėmis. Šviesios durpės yra poringesnės ir mišinyje su tamsiomis durpėmis geriausiai užtikrina oro pralaidumą ir vandens įgeriamumą.

Drėkinimo skystis

Drėkinimo skystis dedamas į visus substratus tam, kad geriau ir per trumpesnį laiką ir kuo tolygiau vanduo įsigertų į substratą.

Prieš naudojant substratai turi būti gerai išpurenti ir pravėdinti, pasirūpinkite ir tinkama durpių drėgme. Drėgmė yra svarbi mikroorganizmų veiklos suaktyvėjimui.

Durpių substratus skirtus sėjimui rekomenduojame sunaudoti per 3 mėn. nuo pagaminimo datos, laikyti sausoje ir nuo saulės apsaugotoje vietoje. Jei substratai buvo saugojami netinkamose sąlygose ir ilgiau nei rekomenduojama, rekomenduojame prieš sodinimą naudoti skystas NPK trąšas. Kitus durpių substratus rekomenduojame sunaudoti ne vėliau nei per 6 mėn. nuo pagaminimo datos.

Esant minusinei temperatūrai, pagaminta produkcija gali būti sušalusi (nors gamybos patalpose yra palaikoma temperatūra ne žemesnė nei +17, pagaminti produktai yra sandėliuojami nešildomose patalpose) , tokiu atveju gavę sušalusią produkciją turite laikyti šiltose patalpose, kol substratas pasieks tinkamą temperatūrą jūsų sodinamiems augalams.

KĄ DARYTI JEI PASTEBĖJOTE BALTĄ ARBA GELTONĄ PELĖSĮ?

Jei atidarę pakuotę pastebėjote baltą arba geltoną pelėsį, nenusigąskite, tai Trichoderma arba Peziza ostracoderma, tai žmogui ir augalams nekenksmingi saprofitinės kilmės grybeliai. Tai natūraliai susidarantys mikroorganizmai kurie aptinkami beveik visuose dirvožemiuose.

Gerai išvėdinkite ir išmaišykite substratą, pelėsis išnyks. Sterelizuoti ar naudoti fungicidus yra beprasmiška, nes pats pelėsis yra nekenksmingas, be to nėra pritaikyto fungicido jo naikinimui. Tam, kad pelėsis neatsirastų, reguliuokite drėgmę substratų paviršiuje bei gerai vėdinkite šiltnamį.

Durpių substratai ir jų sudėtis turėtų išlikti nepakitusi – nerekomenduojama maišyti jų su daržo žemėmis ar kompostu, nes tai gali paskatinti kenksmingų medžiagų susidarymą bei ligų sukėlimą. Durpes patariama maišyti su steriliais priedais (kaitintu smėliu, perlitu, moliu, ceolitu) – atitinkamai pagal pasirinktą priedą, mišinys taps pralaidesnis, imlesnis vandeniui, pasižymės geresne aeracija, geriau išlaikys maistines medžiagas.

Piktžolės

AB Rėkyva durpynuose ir aplink esančiose teritorijose su piktžolėmis yra kovojama mechaniniais būdais. Tam, kad substratas nebūtų užterštas piktžolėmis prevencinius veiksmus reikia atlikti ir vietose kuriose substratas bus naudojamas.

Medienos liekanos

Durpynuose kelmai bei natūralios medienos liekanos yra renkamos mechaniniu būdu, sijojimo metu yra naudojami papildomi sietai, tam, kad maksimaliai išvengti užterštumo, tačiau reikia paminėti, kad 100% smulkių medienos pagaliukų (ne didesnių nei deklaruojama frakcija) išvengti nepavyks, tokios priemaišos yra natūralios ir gali būti sutinkamos galutiniame produkte.